Opublikowany przez: Monika C. 2019-06-28 16:16:54
Autor zdjęcia/źródło: Limonka i słońce to niebezpieczny duet @Pixabay
Owoce cytrusowe mają mnóstwo zalet. Przynoszą nie tylko orzeźwienie, ale kojarzą się z tropikami oraz są pysznym dodatkiem aromatycznym do potraw i napojów. Zawierają wiele cennych witamin. Jednak okazuje się, że cytrusy mają swoją ciemną stronę. Na przykład sok z limonki i słońce mogą być przyczyną groźnych oparzeń i blizn.
Fitofotodermatoza, to reakcja chemiczna, która powoduje, że skóra człowieka staje się bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Inaczej mówiąc, choroba limonkowa jest wywoływana przez związki fotosyntetyczne występujące m. in. w owocach cytrusowych, takich jak limonka, pomarańcza, pomelo i cytryna. Dokładnie tę samą chorobę wywołuje barszcz Sosnowskiego, tylko z jeszcze bardziej nasilonymi następstwami. Objawami są poparzenie, nawet II stopnia, zaczerwienienie, świąd, a nawet charakterystyczne pęcherze w miejscu oparzenia. Skóra po kontakcie z sokiem pochodzącym z cytrusów (najsilniej działa sok z limonki, stad nazwa choroba limonkowa), a następnie wystawiona na słońce, staje się nawet do 10 razy bardziej wrażliwa. Efekt, w postaci oparzenia pojawia się po około 24 godzinach od ekspozycji skóry na słońce. Nawet mała dawka promieni ultrafioletowych może spowodować dotkliwe oparzenie, którego skutkiem będą blizny przez kilka lat.
Jeśli zauważysz u siebie objawy oparzenia, jak najszybciej udaj się do lekarza.
Upały sprzyjają przygotowywaniu soków owocowych z cytrusów. Pamiętaj, żeby przed wyjściem na słonce umyć dokładnie ręce i ewntulnie inne części ciała, które mogły mieć kontakt z sokiem. Do dotkliwego oparzenia wystarczy kilka kropli, które prysnęły na twarz podczas wyciskania soku.
Istnieje kilkanaście gatunków roślin, które mają podobne właściwości do limonki. Są to:
Uważajmy więc chodząc boso po łące czy nad brzegiem rzeki, zwłaszcza w słoneczne, upalne dni.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.